Nisan Konferansları 7 DİDİM’DE 23 NİSAN RÜZGÂRI

12 programlık Nisan Buluşmalarının sekizincisini Aydın’ın 200.000 kişinin oturduğu turizm kenti Didim’de yaptık. Sabah saat dokuzda kaldığım otele gelen dostlarımdan Enekli öğretmen Erdoğan Şahin ile yazılarımı yayımlamakta olan Didim Özgür Ses gazetesinin sahibi Mustafa Öge beni gezdirdiler. Türk-Yunan barışını simgeleyen heykel grubunu, görduk. 15 hazirana kadar bitirilmesi planlanan 4.000 kişilik açık hava toplantısının yapılışını izledik. Akbük’e doğru uzandık. Didim”in gözalıcı koylarına bakarken insanların yaşadikları yer bakımından da hiç eşit olmadıklarını düşündum. Didim’in taşı toprağı altın. Eline yurt dışında biraz para geçenler burada bir ev sahibi olmuş. En yaygın meslek emlakçılık. Didim’de 5.000 emlakçı varmış. Rant kavgalari da hiç durmuyormuş. Didim’in en onemli turizm yapısı Apollon Tapınağı’nı hem hayranlıkla, hem İlkçağ uygarliklarının en önemlilerinden olan Yunan uygarliğındaki inançlara hayret ederek bir daha gezdim. Sonra Belediye Başkanina bir nezaket zyareti yaptık. Masasindaki kelemlerden birini “Bununla iyi imza atılır” diyerek cebime attım…

Saat 15.00’te inşaatı yeni bitmiş ve resmî acılışı Haziran’da diğer birçok tesisle birlikte Kılıçdaroğlu tarafından yapılacak olan Gençlik Merkezi’nin Konferans Salonunda toplantımız CHP ilce Başkanı Nurettin Koçak’ın açış konuşmasıyla başladı. Koçak toplantıya katılan protokolü sıraladı. Bunlar, Belediye Başkan yardımcıları, CHP ve İYİ Parti, ADD, 29 Ekim Kadınları Derneği Didim yoneticileri idi. Dinleyiciler arasında Öğretmen Dünyası’nda pek çok çizimi yayımlanmış olan Mehmet Tevlim ve İnebolu Ortaokulundan öğrencim Hatice ile karşılaşmam sürprız oldu. İzleyicilerin hepsi 100’den fazla imiş.

Kurtuluş Savaşımızda kadınların rollerini bir saat içinde anlattım. Birkaç izleyici soru sordu. Sonra alkışlarla toplantıyı kapattık. Ardından kitaplarımdan bir kısmının sergilendıği masaya geçtim. 210 lira tutan 8-10 kitap imzaladım.

Erdoğan’la Mustafa beni yeneğe götürdüler. Mustafa Bey’e şakacıktan “O kadar yazımı yayımlıyorsun, telif hakkımı ne zaman ödeyeceksin?” diye sordum. “Ben telif hakkını yazarlarıma yemek ısmarlayarak ödüyorüm” diye cevap verdi. Sahilde bir lokantada o akşam ödemesi gereken para 1.500 lira imiş de isletmeci arkadaşı olduğundan 650 lira ödemış! Az daha borçlu kalıyordum… Iki yıl öncesine kadar basılı olarak da yayımlanan Özgür Ses artık yalnızca internette yayımlanıyormuş. Didim’de ikisi günlük 15 gazetenin yayımlandığıni öğrendim. CHP son genel seçimlerde oyların yüzde 54’ünü almış. Onu izleyen partiler sirasıyla AKP, HDP, İYİ Parti ve MHP imiş. ” Erdoğan Belediye Başkanını görevden alip buraya bir kayyum atamasın sonra” dedim. “Atanan kayyum sokağa çıkamaz” dediler. Doğu ve Güneydoğu’da kayyumlar nasıl sokağa çikabiliyor” sorum askıda kaldı. Bunun yanıtını da siz verin gari! Yarın saat 15.30’da Muğla’da İskender Alper Kültür Merkezi’nde konuşacağım.(Didim, 22 Nisan 2022, Saat 23.00)

Leave a Reply