Nisan Konferanslar 11 DENİZLİ’DE SEVGI SELİ

14 Nisan günü Ayvalık’ta başlayan Nisan Konferansları, .Denizli’de 12. konferansla tamamlandı. Sabah 10.00’da 29 Ekim Kadınları Şube başkanı Çiğdem Ayyavuz ve arkadaşı Merkez Efendi Belediyesine ait bir otomobille beni kaldığım otelden alarak şehir icinde gezdirdiler. 7. Yüzyıldan kalma Laodikya kent kalıntılarını kazı heyetinden bayan bir rehberle gezdik.15. Yüzyılda İstanbul’da yaşamış Merkez Efendi, Denizli doğumlu imiş. Adı iki merkez ilçeden birinde yaşatılıyor. Belediyeyi CHP kazanmış, 2014’te de çok güzel bir kültür merkezi yapmışlar.

Bu etkinliği 29 Ekim Kadınlar Derneği, Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği Denizli Şubesi ve Belediye sahiplenmiş .Üçünün de başkanı kadın. 60 dinleyicinin çoğu da kadın. CHP’lilerden başka partilerden, ktle örgütlerinden de temsilciler var. Konuşmam bir saat 20 dakika sürdü. Nazım Hikmet’in ve Daglarca”nın şiirlerini okuyan iki bayan ile konuşmam yer yer alkış aldı. Kaďınların erkeklerden üstün olduğunu söylemem hoşlarına gitti.

Sıra tartışma kısmına gelince gelecekten umutlu olup olmadığım soruldu. Umutlu olduğumu söyledim. Ulkedeki gidişten yakınan konuşmalar oldu. Bir tarih öğtetmeni, beni okulunun öğrencileriyle mutlaka buluşturmak istediğini söyleyerek telefonumu aldı.

Sıra hediyelerin takdimine geldi. Belediye bir demet çiçek, 29 Ekim Kaďınlar Derneği bir bornoz hediye etti. Her yerde verilen çiçekleri, toplantıdaki en güzel kadına veriyordum ve o kadın derneğin başkanı oluyordu. Bu son toplantı olduğu için eşime vereceğim. Imza masasında ise Denizli’ye ulaşmış kitaplar âdeta kapışıldı. Onlarca fotoğraf çekildı. Bu candan ilgi beni mahcup etti. Bu kez, traventenleri yakından görmek için Pamukkale’ye gittik. Birkaç yıl once açılan Seyir Tepesine çıkarak Denizli”yi tepeden temaşa ettik. Denizli parklaŕı, geniş caddeleri, işhanları ile bir milyonluk modern bir Anadolu kenti olmuş. Otogar’da bana el sallayanlarla başka etkinliklerde buluşmayı kararlaştırmıştık bile. (Denizli-Ankara yolu, 26 Nisan 2022, saat 22.30)

Loading

Leave a Reply