Nisan Konferansları 10 AYDIN’IN GÜNEŞLERİ

Milas Öğretmenevinde geçirdiğim sakin bir gecenin sabahında ADD başkanı beni Patnos otobüsüne bindirerek sıcak bir havada Aydın’a yocu etti.

Iki saatlik bir yolculuktan sonra Aydın Otogarına indiğimde ADD başkanı Yardımcı Doçent Müslime Güneş tarafından karşılandım. Bu kentte yıllar önce gene ADD tarafından davet edilip Türkçe konusunda bir konuşma yaptığımda da ADD başkanı, eşi Yardımcı Docent Günver Güneş’ti. Burada iki tarihçi önünde konuşacaktım. Guneş ailesi konferansımızın başarıya ulaşması için ellerinden geleni yapmışlar. Bütün kitle örgütlerine haber vermişler. Gerçekten de saat 14.00’te Eski Aydın Bankasından devralınıp konferans salonu yapılan mekâna gelenler neredeyse Aydın’ın temsilcileri gibiydiler. Kent Konseyinde temsil edilen birçok derneğin temsilcileri ozellikle kadın dernekleri oradaydılar. Hepsi 70 kişi kadardı.Sunumum canlı geçti. Dinleyiciler sorular sordu ama kitaplara itibar zayıftı. 150 liralik kitap satılmış. Eski başkan Günver Güneş, hem misafire karşı candan bir ev sahipliği yapiyor, hem de eşinin işlerini kolaylaştırmak için uğraşıyordu. Karı-koca dernekçiliğin zorluklarından söz ettiler. Akademinin uğradıgı kayıpları anlattılar. İçınden geçmekte olduğumuz zorlu süreçte en çok kan kaybeden kurum üniversiteydi.

ADD Şubesine uğradık. Geniş kıtaplığa şöyle bir göz gezdirdim. ADD uyeleri geniş ve değerli bir hazineye sahiptiler. Değerini bilirlerse… Konuşmam sırasında Halide Edip’in Türk’ün Ataşle Imtihanı’nda anlattığı bir olaydan söz edince bu kitabı okuyanlarin el kaldırmasıni istedim. Yalnızca üç el kakınca kitap okumayı artık birakmış olduğumuz duygusuna kapıldım. Türkün Ateşle İmtihanı bile okunmadıktan sonra…Bu Aydın ziyeretinde en büyük kazancım, Günver Güneş’in armağan edilen dört kitabı oldu.

BALDIZLARIM BENİ YERE BASTIRMIYORLAR

Saat 18.00’de yarın 14.00’te Merkez Efendi Kultür Merkezinde yapacağım konuşma için Denizli’ye yolcu edildim ve iki saatlik bir yolculuğun sonucunda 29 Ekim Kadınları Deneği Denizli Şube Başkanı Çiğdem Ayyavuz ve Emekli Ögretmenler Derneği Başkanı hanım tarafından otogardan alınarak 29 Ekim Kadınlar Derneği Ýonetim Kurulu üyelerinin bekledıği Koz Lokantasi’na götürüldüm. Onlarla tnıştm ve yemek boyunca sohbet ettk. Yarınki konfarans için bayağı calıştıkları anlaşılıyor.Bu derneğin üyelerini eşimin kız kardesleri sayıyorum. Dolayısıyla onlar benim baldızlarım sayılır. Gercekten de baldızlarim gelenek olduğu üzere eniştelerini yere bastırmıyorlar. Yedığim önümde, yemediğim arkamda. Beni mukellef bir ziyafetin ardından pahalı bir otele bıraktilar. Ben de onlara daima doğruları anlatarak görevimi yapmaya çalışıyorum… (Denizli Nort Point Otel, 26 Nisan 2022, Saat 00.45.)

Leave a Reply