Nisan Konferansları 6 GÜZELÇAMLI’NIN GÜZEL İNSANLARI

Büyük Zafer’in 100. Yıldönümü vesilesiyle 14 Nisan’da Ayvalık’tan başladığımız konferans dizisinin yedincisini Kuşadaşı’nın Güzelçamlı Beldesi’nde yaptık. Dün de Kusadasında beni yalnız bırakmayan, çevre için çırpınan Mimar Zübeyde Kocabay, Güzelçamlı’dan gelerek beni Ögretmenevi’nden aldı, Guzelçamlı’ya getirdi. Önce ADD şubesini ziyaret ederek başkan Sait Güngör’un kahvesini içtik. Sonra muhtarlığa uğradık. Saat 14.00″ten önce Merdiven Toplumsal Girişim Ve Gelişim Derneginde idik. Başkanı Oya Başturk dün de bizimle beraberdi. Burası aynı zamanda Bilgi evi Ve Kütüphane Başkanlığı. Baskanı Rufe Kılınç. Etkinlikte imzası olan derneklerden biri de 29 Ekim Kadınları Derneği Kusadası Şubesi. Bu adlarını andığklarım, son derece aktif ve canlı kişiler. Ne yapacaklarını gayet iyi biliyorlar. Çevrelerine ışik saçmaya çalışıyorlar. Haftada bir kitap tanıtma toplantılaŕı da yapıyorlarmıs. 25 dinleyicinin ancak sığdıgı dernekte program tam zamanında başladı. Kurtuluş Savaşımızda Kadınlarımızın çesitli alanlarda yarattıkları harikaları anlatarak bu mücadele mirasının bugün de kadınlarımıza güç ve moral vermesinin doğal olduğunu söyledim. Tam da konuyla ilgili olan iki şiirin oknması, hem bana befes aldırdı, hm de konuşmayı renklendirdi. Bu şiirler Fazil Hüsnü Dağlarca’nın “Mustafa Kemal’in Kağnısi” ile Nazım Hikmet’in Kuvayı Milliye Destanı’nda yer alan “Kadınlarımız” şiirleridir.

Bir saat 20 dakika süren konuşmanın peşinden sorular ve katkılar geldi. Toplam iki saatlik konferans etkinliğinden sonra çaylar içildi. Çilek ikramı yapıldı. 430 liralik kitap imzaladim.

Sahile giderek birkaç arkadaş biraz daha sohbet ettik. Benim sesimin kısılmasını önlemek için bal karıştırilmış bitki çaýı ikram ettiler. Yarınki konferans için Didim Belediyesinin gönderdıği otomobilin sürücüsu beni bir saatte Didim’e uçurarak otele bıraktı. Beş yıl önce gene belediyenin davetiyle bu kentte verdiğim İstiklal Marşı hakkında konferans nedeniyle tanıştığımiz arkadaşlardan Erdoğan Şahin’e geldiğimi haber verdim. ILK-SAN tesislerinde yemek yedik. Otele döndüm, bu raporumu hatırladım. Bu buluşmalarda öğrencilerimle, Öğretmen Dünyası temsilcileri ve Ankara’dan eski dostlarla karşılaşmam da işin şürprizi oluyor .(Didim Asel 0tel, 21 Nisan 2022, saat 23.45)

Leave a Reply