Nisan Konferansları 8 EV TUĞLADAN, KONFERANS MUĞLA’DAN

Didim Belediyesınin arabasıyla sabah 10.00’da otelden alındim. Bütün ülke 23 Nisan Bayramını kutlarken sıcak bir bahar havasında yola düştük. Önce Bafa Gölü kıyısında birer kahve içtik. Selimiye Beldesi’nden geçerken 41 yıl önce Bakanlık emrine alınmam nedeniyle ayrıldığım kasabanin pazarına rastladık. Belediye’ye üğradıysam da bir tanıdığa rastlama umudum boşa çiktı. Eski Belediye başkanı öğrencime selam bırakaraķ yola devam ettik. Milas ve Yatağan’ı geçerek 2.5 saatte Muğla’ya ulaştik. 29 Ekim Kadınları Derneğinden birkaç arkadaş’ Konakaltı denilen restore edilmiş şehir merkezinde beni bekliyorlardı.

Yeme içme faslından sonra saat 15.30’da konferans salonuna indiğimizde ancak birkaç kişi bizi bekliyordu. Derken salon kalabalıklaşmaya başladı. (28 kişi saymışlar.) Dernek başkanı toplantıyı açarak bir özgeçmışimi okuyup beni kürsüye davet etti. Bir saat 25 dakika, Kurtuluş Savaşımızda kadınların cephe gerisinde ve cephedeki hizmetlerini anlatmaya çalıştım. Bu arada Fazil Hüsnü Dağlarca’nın “Mustafa Kemalin Kağnısı” ile Nazım Hikmet’in ” Kadınlarımız” şiirinin birer dinleyıcı tarafından okunması programa cuk oturdu. Birkaç soruyu da yanıtladıktan sonra sözlerimi şöyle bitirdim: “Bütün bunları niçin anlatıyorum. Yalnızca bu yurda hizmet edenleri minnet duygularımızı dile getirmek için değil, onlardan aldığımız mirası daha ileri götürmek için. Hedefimiz üç sözcükle özetlenebilir:

BAĞIMSIZLIK, AYDINLANMA, HALKÇILIK”

Teşekkür konuşması, Belediye ve derneğin plaket, çiçek sunumlarından, toplu fotoğraf çekiminden sonra oturduğum kitap imza masasında 350 liralik kitap satışı olmuş. Akşam Müğlallıarın “Yayla” dedikleri, kent merkezinden daha alçakta bulunan bağ ve bahçelerin bulunduğu yazlığa götürdüler. Altı kişi, sofra başında sohbet ettik. Muğla Üniversitesinde de geçmışte bir konferas vemiş, bu kente başka vesilelerle birkaz kez üğramıştım. Gözlerim Öğretmen Dünyası’nın temsilcisi Bahaddin Uyar, ADD başkanı Ali Rıza Koca, yazar Mehmet Ali Eren, Devrim gazetesinin yöneticisi Ünal Türkeş’i aradıysa da bu dostlar artık toprak altındaydılar! Avukat Ecnan Çelik’i arattım.Konferansa gelmekle yetinmedi, gece yarısına kadar benimle birlikte oldu.

Türkiye’nin eskiden beri sakin bir kenti olarak bilinen Muğla, sükûnetini koruyor. Politik olarak da ilerici kalmaya devam ediyor. Altı milletvekilindan dördü CHP’ den, Ikisi AKP’denmış.

Yarın saat 14.00te Milas’ta Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda Milaslıarla buluşacağım.(Muğla Ögretmenevi, 23 Nisan 2022, Saat 23.55)

Leave a Reply