Nisan Konferansları 9 MILAS’TA DOPDOLU BİR GÜN

29 Ekim Kadınlar Derneği Muğla şube Başkanı Nalan Atasever’in eşi ınşaat mühendisi Alifer Atasever sabah saat 11.00’de beni Öğretmenevinden alarak kuş gibi Milas’a uçurdu.. Milas Önder gazetesine indik. Gazetenin yönetıcisi Coşkun Efendioğlu beni bekliyordu. ADD başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı ve derneğin saymanıyla buluşup bir lokantaya gittik. Saat 14.00’e doğru Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonuna vardığımızda henüz birkaç kişi gelmış bulunuyordu. Fakat çok geçmeden izleyiciler sökün ettiler. (60 kişi saydım) Bunların 10 kadarı İYi partili, çoğu CHP’li imiş. Buradaki konuşmam da oldukça canlı oldu. Kurtuluş Savaşımızda kadınlarımızın genel bir profilini çizdikten sonra, her sınıf kadının savaşta aldığı görevlere örnekler verdim. Mitinglerde milleti coşturmak, halktan yardım toplamak, köyü bekleyerek cephe gerisini ayakta tutmak, cepheye cephane taşımak, hatta silahlanıp savaşmak kadınların yaptığı işlerdendi.Halide Edip, Nakiye Hanım, Asker Saime, Melek Hanım, Erzurumlu Kara Fatma, Gördesli Makbule…ne kadar da çoktular. Vatanın bağımsızlığı tehlikeye düşünce her sınıf halka ve her sınıfın kadınarına iş düşüyodu. 1 ssat 20 dakika süren konuşmamın aradında burada da Mustafa Kemal’in Kağnısı ve Kadınlarımız şiirlerini dinleyicilerden iki kadına okuttuk. Kurtuluş Savaşımızı en iyi anlatan sairlerimizin sosyalist olması dikkat çekicidir. Birkaç anlamli soru geldi. Bunların yanıtlanmasından sora hediye faslı başladı. Büyük bir demet çiçeği, buranın Selimiye bucağında (şimdi belde) belediye başkanlığı yapmış olan öğrencim Mehmet Gül’e verdirdiler. Annecıği de biraz zeytin göndermis… Beldiye’den plaket, toplantının sorumlusu ADD’den plaket ve… bir teneke zeytinyağı! Buranın alameti farikası zeytinyağı. Dağ taş kızılçamlarla kaplı değilse zeytin ormanı.

Nisan konferaslarının 10.sunu da geride biraktik. Kitaplarıma da en yoğun ilgl burada oldu. 650 liralik kitap satılmış. Dedim ki: “Konuşmam burada bitmiş olmadı. Kitaplarımı edinenler o kitabı bitirinceye kadar da beni dinlemiş olacaklar.”

Akşama daha vardı. “Ne yapalım?” derken “Buranın özellikli bir köyü varmış. Uzak değilse benı oraya götürün” dedim. Çomakdağı-Kızılağaç Köyü 15 kilometre ilerde bir dağın ardında ve tesadüfe bakın ADD Başkanı Mehmet Ateş’in köyü imiş. Beni ğöturdü. Köyü şöyle bir dolaştık. Kahvehanesinde bir süre dinlenip söyleştık.

Yarın 25 Temmuz Pazartesi saat 14.00’te ADD’niin davetlisi olarak Aydın’da, eski Aydın Millı Bankası salonunda konuşacağım. (Milas Öğretmenevi, 24 Nisan 2022, saat 23.30)

Leave a Reply