Hesap Veriyorum-1  FACEBOOK ARKADAŞLIĞININ SON BİR YILI

Hesap Veriyorum-1

FACEBOOK ARKADAŞLIĞININ SON BİR YILI

Zeki Sarıhan

Yılbaşıları benim için geçen yılın hesabını kesme vesilesidir. Bu kâr zarar hesabını kendim için yaparak geçmişe bakıyorum, ileriye yönelik niyetler kuruyorum. Arkadaşların, okurların da görmesinde bir sakınca yok.

2017 yılının bana göre değer ve değersizliklerini 35 maddelik “2017’nin En’leri”, kitap okuma çalışmalarımı ise “2017’de Okuduğum Kitaplar” yazımda paylaştım. Sıra geldi yazı hayatına.

Yazılarımı şu üç ortamda paylaşıyorum: 1) Facebook, 2) e-posta grupları, 3) Yerel basın, 4) İnternet siteleri, 5) Dergiler.

Bu yazıda facebookta 2017’de gerçekleşen yazı hayatımın bir dökümünü vereceğim.

Kimlerin yazılarımı beğendiğinin listesini çıkarmak çok zahmetli olacağı için buna girmedim. Yalnız her paylaşımda facebookun gösterdiği “beğen”ilme ve “yorum” sayılarını toplamakla yetindim. Paylaşanların görünür olanların listesini çıkardım. Bu rakamlar, okuyucunun hangi tür yazılardan hoşlandığını veya nelere tepkili olduğunu, belki da benim meramımı hangi yazılarda daha etkili olarak anlattığı göstermesi açısından dikkate değer.

ORTALAMA 137 BEĞEN, 16 PAYLAŞIM, 16 YORUM

Facebookta arkadaş sayısını sınırlı tutmaya çalışmama rağmen arkadaşlık önerilerinin çoğunu kabul etmek zorunda kaldım. Orada hiçbir hareketi aklımda kalmayan bazılarını elememe rağmen bu sayı son bir yıl içinde yüzde 32 artarak 3.000’den 3.970’e çıktı.

2011’den beri 7 yıldır facebookta yazı, daha az olmakla birlikte not ve fotoğraf paylaşıyorum. 2017’de facebookta yaklaşık iki günde bir olmak üzere 186’sı yazı, 23’ü not ve fotoğraf olmak üzere toplam 206 gönderi paylaştım. Bunlar, yalnız benim sayfamda 25.612 beğeni aldı ki bu her gönderinin ortalama 137 kişi tarafından beğenildiğini gösteriyor. 2.939 kez paylaşıldı. Bu da her yazının ortalama 16 paylaşım alması demek. Gene bu yazılar 3.024 yorum aldı. Her yazıya düşen ortalama yorum da 16.

Facebook paylaşımlarının sayısal bir dökümü konusunda başka bir araştırmaya rastlamadığım için bu sayıların az mı çok mu olduğu konusunda bir görüş geliştiremiyorum. Yalnız benim sayfamda geçen yıllardaki etkinliklerimle karşılaştırabiliyorum.

HER ARKADAŞ ORTALAMA YAKLAŞIK 7 KEZ BEĞENMİŞ AMA PAYLAŞANLAR YÜZDE BİRİ BİLE BULMUYOR

Arkadaş başına düşen ortalama beğenme sayısının 6.8, paylaşma sayısının 0.7, yorum sayısının 0.8 olması, bu arkadaşlıkların çoğunun işlevsiz olduğunu da gösteriyor.Başka türlü olması için bir kayıt ve zorunluluk da yok.

Yazıların facebookun bildirdiği rakamlardan daha fazla kişi tarafından beğenildiğini karşılaştığım bazı arkadaşların ifadelerinden anlıyorum. Facebookta beğen, paylaş ve yorum düğmelerinden hiçbirini tıklamadığı veya pek azını tıkladığı halde “Bütün yazılarını okuyorum”, “Göze batmasın diye tıklamıyorum” diyenler oluyor. Hatta bir okurum, “Okuyorum ama devlet memuru eşime bir zarar gelmesin diye paylaşamıyorum! İtirafını duydum. Nitekim yazılarımı izlediklerini iyi bildiğim bazı arkadaşların adı “paylaşanlar” listesinde görülmüyor.

EN ÇOK SİYASİ YAZILAR BEĞENİLDİ, PAYLAŞILDI VE TARTIŞILDI?

Yaş günü kutlamasına teşekkür ettiğim notuma gelen 599, köy evimizin önünde çekilen bir fotoğrafa 505, yeni çıkan bir kitabımın kapağına 391, Tunceli Yolculuğum haberine 360, kedilerimizin fotoğrafına 323 ve diğer bazı not ve fotoğraflara gelen yüksek sayıdaki “beğen”i saymazsak en çok beğenilen, paylaşılan ve yorum alan üçer yazının listesine bakalım:
En çok beğenilen yazılar ve beğenilme sayıları:
1. 50 Yıl Önce Neden ve Nasıl Yürüdük? 411
2. Şeyhim Ne Derse Doğrudur: 342
3. Karamanname: 321

En çok paylaşılanlar:
1. Biz Padişahı İsteriz! 86
2. Yeter Yeter Anladık! 67
3. Anayasa Oylaması Konusunda Köylülerime Açık Mektup: 64

En çok yorum alan üç yazı ise şunlar
1. Ali Bozkurt’a Saygı: 119
2. Yeter Yeter Anladık: 54
3. CHP Ne Yaptığını Biliyor mu? 51

Bu rakamlar, burada listelemesi uzun sürecek diğer gönderilerle birlikte hesaba katıldığında arkadaşların bunları okumak zaman almadığından fotoğraf ve notlara daha çok ilgi gösterdiği, yazılar içinde de güncel siyasi olaylarla ilgili olanların daha çok ilgi çektiği görülüyor.

Son yedi yıl içinde az çok istikrarlı bir facebook okurum olduğu, bunların sayısının yıldan yıla arttığı görülüyor. Beğenilen paylaşılan, tartışılan yazıların sayısında da artış var. Yıl içinde yalnız bir gönderimi paylaşanların sayısı 379’dur. 94 kişi 2 yazımı, 46 kişi 3 yazımı paylaştı. 4-9 arası paylaşımda bulunanların sayısı ise 85’tir. 10 ve daha fazla sayıda yazımı paylaşan arkadaşların sayısı (facebookun gösterdiği listeye göre) 2014’te 28, 2015’re 41, 2016’da 58 idi. Bu sayı 2017’de 51’de kalmıştır. Geçen yıl 10 ve üzeri paylaşımda bulunanlardan 12’si paylaşımlarını azaltmış, buna karşılık yeni 18 kişi 10 ve daha fazlası paylaşımda bulunmuştur.

Yıl içinde 10 ve daha çok yazımı paylaşan arkadaşlara, geçen yıl yaptığım gibi anlamlı bir teşekkür sunacağım. (10 Ocak 2018)

Diğer yazılar için: zekisarihan.com

 

Leave a Reply